Už od začátku prosince navštěvujeme prodeje vánočních stromků a hledáme ten nejhezčí, který letos ozdobí náš domov pi těch nejkrásnějších svátcích v roce. Pokud se vyhýbáte živým stromkům, protože je vám líto našich lesů, nemusíte smutnit. Stromky se pěstují na plantážích jen pro tento účel nebo jsou z prořezávek. Prostě naše lesy kvůli vánocům nijak netrpí.
Tradičními jehličnany, které jako vánoční stromky oužíváme, jsou smrk, borovice a jedle. Přičemž smrček (smrk ztepilý) je opravdová klasika. Jenže v přetopených panelákových bytech vydrží sotva pár dní, než začne opadávat, takže je postupně vytlačován trvanlivějšími stromky.
Které stromky vydrží celé svátky neopadávat
Jestli chcete zůstat věrní smrku, zkuste smrk pichlavý neboli omorika, který je huňatější, déle vydrží a seženete ho i se “stříbrným“ jehličím. Dalším vyhledávaným stromkem je douglaska tisolistá. Je podobná smrku, ale má měkké ploché a tmavě zelené jehličí. Když jehličí promnete v ruce, ucítíte příjemnou vůni citrusů. Asi největším hitem posledních let je ale jedle, a to buď kavkazská nebo normandská. Její ztepilá krása vydrží opravdu dlouho. Stále zůstává v oblibě i borovice, i když je poněkud řidší než jedličky. Svým dlouhým voňavým jehličím si své místo v našich domácnostech uchovala.
Pravidla pro výběr stromku
Stromek kupujte u venkovních prodejců. Stromky nabízené v krytých halách různých hobby marketů nemusí být tak úplně v kondici kvůli teplu. Jehličnanům svědčí vlhko a chladno. To je také důvod, proč byste ho i po nákupu měli skladovat venku – na zahrádce, na balkoně nebo za oknem.
Vybírejte zdravý stromek. Jehličí by nemělo být seschlé a větve deformované, na stromku by měly pěkně pružit, ne být splihlé a prořídlé. Na vzhledu u vánočního stromku opravdu záleží. Pokud je hodně hustý, dá se upravit, řídký a nesouměrný už ale moc nezachráníte.
Výšku stromku si určete podle místa, kde bude stát. Nevyplatí se kupovat vysoký a seřezávat ho. Pokud jde o kmínek, prodejce vám ho na přání ofrézuje, ale počítejte s tím, že bude rychleji usychat.