Dřevěné nádobí máme doma asi všichni. Všechny ty vařečky, měchačky, kvedlačky, stěrky, paličky na maso a taky prkénka bereme denně do ruky, žádné vaření se bez nich neobejde.
Dřevo má dlouhou životnost, proto je dosud z našich domácností nedokázal vytlačit jiný materiál. Aby nám ale dřevěné nádobí vydrželo a sloužilo dlouho, je nutné věnovat mu náležitou péči.
Dřevěné nádobí nepatří do mikrovlnky
Přímý zdroj tepla, tedy trouba, radiátory i mikrovlnná trouba, může dřevěné nádobí nenávratně poškodit. Sušte ho výhradně na vzduchu. Prkénka a vály postavte na hranu a něčím zapřete – tak se bude voda lépe odpařovat a nádobí se nezkroutí. Naběračky a kvedlačky můžete zavěsit na háčky nebo je dejte do džbánku či jiné nádoby, kterou umístíte na pracovní ploše. Dřevo tak bude stále na vzduchu a zároveň máte zajímavou dekoraci.
Myčka dřevěné nádobí poškozuje
Dřevěné nádobí rozhodně nedávejte do myčky. Dlouhé působení horké vody a páry může na dřevu vytvořit vážné defekty, například zkroucení, zprohýbání, změnu povrchu materiálu nebo praskliny. Navíc dřevo ztrácí ochranný nátěr, kterým je od výrobce ošetřeno. Ani ve dřezu dřevěné nádobí nemáčejte příliš dlouho, aby nenasáklo vlhkost. Kromě zmíněných defektů mu hrozí i plíseň.
Dřevěné kousky vždy opláchněte teplou vodou s přípravkem na nádobí, jednou za čas ho můžete vydezinfikovat solí. Nasypete obyčejnou kuchňskou sůl na plochu prkénka či válu a jemným kartáčkem krouživými pohyby roztáhnete sůl po celém předmětu. Necháte chvíli působit a potom opláchnete čistou vodou. Takto ošetřené dřevo zároveň zbavíte nepříjemných pachů.
Dřevěné nádobí a olej
Jednou za pár týdnů potřete nádobí ze dřeva čistým olejem. Nejen, že prodloužíte jeho životnost, ale zabráníte pronikání bakterií do struktury dřeva. Olej nechte působit a nádobí neoplachujte.