Nenáročná trvalka, která vám svými květy bude dělat radost až do podzimních dní, je jistě sasanka japonská (Anemone hupehensis). Tento druh sasanky je, na rozdíl od většiny ostatních druhů sasanek, poměrně vysoká – dosahuje výšky od 50 cm až 120 cm. Má nápadné tmavě zelené trojčetné listy se zubatými okraji, které obrůstají převážně nižší partie stonku. Květy sasanky mají věneček žlutých tyčinek uprostřed. Samotné květy vás mile překvapí svou možnou barvou. Nejčastěji bývají bílé nebo růžové, ale ani červené či nafialovělé květy nejsou výjimkou. Pěstování není nijak náročné, zvládne ho i začátečník.
Kde a jak sasanky japonské pěstovat
Sasanka japonská snese slunce, ale přesto jí víc vyhovuje polostín. Díky své výšce se hodí do zadní části květinových záhonů, velice často se také pěstují jako solitéry. Půdu potřebují lehkou, písčitou a výživnou, s neutrálním až mírně kyselým pH.
Semena sasanky se vysévají již na podzim, protože jejich klíčení je poměrně zdlouhavé. Pokud chcete sasanky japonské pěstovat ze sazenic, stačí je vysázet až na jaře, do sponu přibližně 40 x 40 cm.
Péče o sasanky japonské
Sasanka má vysoké nároky na vláhu, proto je dobré ji zalévat každý den a to hlavně v období květu a během suchého počasí. Jen si dávejte pozor na přemokření. V případě, že květiny nebudou mít dostatečnou vláhu, budou vadnout a nerozkvetou.
Co se týče hnojení, sasanka není na živiny nijak náročná. Stačí ji dobře prohnojená půda, bohatá na humus, není třeba kupovat žádné speciální hnojivo.
Oblíbenou trvalku můžete množit dělením trsu, nejlepším časem pro rozmnožování je jaro. Odřízněte postranní část trsu včetně kořenů a rovnou sázejte do prohnojené země.
Přesto, že je sasanka japonská trvalka, nesnese až tak vysoký mráz. Je dobré ji na zimu ochránit chvojím, či vyšší mulčovací vrstvou. Ochranu před mrazem ponechte až do pozdního jara, kdy budete mít jistotu, že vám je nezničí silný mráz.