Znáte malý, oválný, asi 2 – 4 cm dlouhý plod velmi podobný citrusům s nakyslou a mírně nahořklou chutí dužiny a s měkkou sladkou jedlou slupkou? Kumquat (lat. Fortunella), nebo také nagami pochází z východní Asie a jihu Číny, má výrazné aroma a běžně se používá nejen jako ovoce vhodné do salátů či dochucení koktejlů, ale i k přípravě pokrmů z masa.
Kumquat je bohatý na vitamín C, jeho množství pokryje část doporučené denní dávky. Obsahuje také stopové prvky, hlavně draslík, vápník a měď. Má antioxidační účinky, snižuje riziko rakoviny, naopak zvyšuje absorbci železa, posiluje funkci srdce a brání usazování cholesterolu v cévách.
Jak si kumquat vypěstovat
U nás není kumquat příliš obvyklé ovoce, v Evropě se mu daří hlavně v Řecku, s trochou odvahy si ho ale můžete pěstovat doma. Sami Číňané kumquat s oblibou pěstují nejen kvůli plodům, ale i pro jeho dekorativnost.
Tím nejjednodušším způsobem, jak si ho můžete pořídit, je koupit si už vzrostlý stromek v květináči. Má rád teplotu mezi 20 a 24 °C, takže se mu bude dařit v bytě nebo v zimní zahradě. Na zimu ho můžete umístit třeba na chodbu, protože bude vyžadovat teplotu okolo 10 °C. Na krátkou dobu snese i teplotu okolo bodu mrazu, ale příliš to neriskujte. Vždy ale stromek potřebuje dostatek světla. Jestliže není venku příliš teplo, můžete ho postavit na terasu nebo balkon. V zimě snese stálé místo na okenním parapetu.
Kvést a plodit bude od května do listopadu. Zralé plody průběžně sklízejte, nenechávejte je na stromku příliš dlouho. Během vegetačního období můžete rostlinu přihnojit, jen buďte opatrní se zálivkou. Přemokřené rostlině opadávají listy a chřadne; může dojít až k uhynutí. Stejně tak nesnese ani druhý extrém, nenechte kumquat vysušit. Na to pamatujte především, pokud bydlíte v paneláku, kde bývá v zimě vzduch hodně suchý. V takovém případě je dobré stromek rosit rozprašovačem nebo do jeho blízkosti postavit nádobku s vodou a nechat ji odpařovat.