Jednou z možností jak skladovat potraviny, je zmrazování. Rychlým a hlubokým zmrazením zachováme potravinám všechny jejich výživovou hodnotu. Využití mrazáku ke skladování potravin je velice oblíbené, jen je dobré vědět, že zmrazování má svá pravidla. Přece jen vám jídlo v mrazáku nevydrží na věky, až tak zázračný vynález ani mraznička není. Víte jak dlouho můžete potraviny uchovávat v mrazáku?
Trvanlivost
Houby vám vydrží dlouho, nedoporučuje se však doba delší než 12 měsíců. Postupně vysychají a ztrácí chuť. Je dobré houby před zmrazením podusit, abyste je zbavili nežádoucích mikroorganismů i vody.
Ovoce má trvanlivost 12 měsíců. Pecek a jadřinců se předtím zbavte. Maliny a borůvky klidně procukrujte.
Zelenina, když je blanšírovaná, zachová si barvu i chuť 10 až 12 měsíců, syrová zelenina vydrží jen 3 až 5 měsíců. A to je rozdíl, co říkáte?
Bylinky se staly hitem. Pořádně zabalené a oddělené vám v mrazáku vydrží rok.
Maso, které je tučnější, nemějte v mrazáku déle než 2 měsíce. Libové maso má trvanlivost 8 až 10 měsíců, vnitřnosti vydrží 3 měsíce.
Ryby mořské můžete mít uskladněné až 1 rok, sladkovodní zmrazujte vždy čerstvé a použijte je nejdéle do 4 měsíců.
Před zmrazením
Je velice důležité, abyste potraviny dostatečně zabalili, ani kousek nesmí vykukovat. Doporučuje se používat uzavíratelné obaly, hrozilo by vám, že odhalené kousky potraviny by mohl spálit mráz a tím dojde k znehodnocení. Určitě se hodí, když si budete balíčky do mrazáku popisovat, budete tak vědět, co a jak dlouho máte v mrazáku uskladněné.
Při zmrazování je důležitá i rychlost. Čím rychleji potravina promrzne, tím více si zachová své vlastnosti. Jestli máte funkci rychlého zmrazování, určitě jí využívejte. Další věcí, na co si dát pozor, je přebytečný vzduch. V případě, že ho tam necháte, uvolňuje se z potraviny voda. U masa to poznáte tak, že je na povrchu oschlé.