close

Reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum) je u nás známá pod jménem rebarbora a ochutnali jsme ji aspoˇn jednou jistě úplně všichni. Řapíky listů této rostliny se využívají v kuchyni i přes její extrémně kyselou chuť. Doporučuje se jíst rebarboru jen tepelně upravenou, dušením kyselost dost ustoupí a rebarbora zůstane jen příjemně nakyslá.

Máte rádi rebarborový koláč? Tak proč si rebarboru nezkusit vypěstovat na své zahrádce. Protože rebarbora patří mezi nenáročné rostliny, zvládne ji vypěstovat i začátečník.

Stanoviště a půda

Nejlepší obdobím kdy rebarboru vysadit je březen a duben. Pokud jste to nestihli, nevadí, další možnost máte na konci léta, do poloviny září. Rebarboru můžete vypěstovat ze sazeniček i semínek. Bohužel, v případě semínek, si na úrodu počkáte několik let. Tato rostlina má ráda slunná místa, ale nepohrdne ani polostínem. Rebarboře vyhovuje neutrální půda s dostatkem živin. Substrát by měl být vzdušný a ne příliš vlhký.

Vysazení sazeničky

Je dobré počítat s tím, že se vám rebarbora rozroste a proto bude potřebovat okolo sebe dost prostoru – přibližně 1 metr čtvereční. Nejprve je nutné vyhloubit jámu přibližně 30 cm hlubokou, na jejíž dno nasypejte zeminu smíchanou s kompostem, případně můžete použít organický hnůj. Sazenici zasaďte tak, aby její pupeny byly pod povrchem půdy nejméně 5 cm. Důkladně jí přimáčkněte a dostatečně zalijte.

Péče o rebarboru

Rebarbora nepotřebuje nic neobvyklého. Spokojí se s pravidelnou zálivkou, nejlépe odstátou dešťovou vodou. Jednou za tři roky je vhodné půdu provápnit. Jednou ročně můžete přihnojit kompostem nebo hnojivem s obsahem draslíku. Květenství pravidelně odstraňujte, aby květy rostlinu zbytečně nevysilovaly.

Sklizeň

Sklizeň probíhá od dubna do konce června. Později se v řapíkách hromadí velké množství kyseliny šťavelové, takže přestává být v kuchyni použitelná. Pamatujte, že nesmíte sklidit všechny listy, aby se rostlina příliš nevysílila. Listy s řapíky neřežte ani nestříhejte, ale vytrhávejte. Zbytky řapíků by mohli začít hnít a celá rostlina by vám zašla.

Řapíky můžete skladovat v lednici 3 až 5 dnů, lze je uskladnit i do mrazáku. Aby vám rebarbora do zpracování nezvadla, můžete ji dát také do vody do vázy nebo větší sklenice.

Tags : pěstování rebarboryrebarbora

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response