Tuto otázku si položí asi každý, kdo plánuje stavbu nebo rekonstrukci koupelny. U nás se v posledních desetiletích objevují v obchodech se sanitou koupelnové sety, obsahující kromě vany a umyvadla také toalety a bidety ve stejném stylu. To pro případ, že byste si je chtěli umístit do koupelny. Jestli to je výhodné nebo ne, zkusíme rozklíčovat v následujících řádcích.
Koupelna pro rodinu
Představme si rodinu s dvěma dospívajícími dětmi a typický ranní chaos. Kdyby měla tato rodina toaletu v koupelně a jeden z jejích členů by ji chtěl použít, v tu chvíli si nikdo nemůže jít ani umýt ruce, natož se osprchovat. Všichni ostatní musí počkat, než koupelnu uvolní. Vypravit se do práce a do školy stojí drahocenné minuty navíc. A obdobná situace nastává večer.
Tento problém samozřejmě odpadá v dvougeneračních bytech či v rodinném domku, kde se počítá minimálně s WC pro návštěvy. Pak se ranní rituály přece jen urychlí. Obecně ale koupelna s toaletou pro větší rodiny není vhodné řešení.
Když máte omezený prostor
Jiná situace nastává, jestliže máte tak málo prostoru, že i jedna příčka by vás obrala o drahocenné centimetry. Bývá to poměrně časté při rekonstrukci bytového jádra ve starších panelových domech. Rozvrhnout si všechno tak, aby a mezi koupelnou a toaletou mohla být zeď, může být trochu komplikované. Navíc odpadnou jedny dveře do chodby, což je nesporně výhodné, zvlášť, když je jich tam ještě dost.
Mít toaletu v koupelně je zajímavou variantou pro někoho, kdo žije sám. Nehrozí ani ztráta soukromí, ani nikoho nezdržujete ráno před odchodem do práce, nebo večer, když relaxujete ve vaně. S trochou organizace to zvládne i pár, zvlášť pokud každý odchází do práce v jinou dobu. Jestli se nakonec pro toaletu v koupelně rozhodnete, myslete na to, že je nutné ji častěji uklízet, případně dezinfikovat plochy.