Astry mají sice přídomek čínské, svůj domov v Evropě ale našly už před třemi sty lety. Staly se tradiční květinou našich zahrad a zdobí je od pozdního léta po celý podzim. Pěstovat astry čínské není nic složitého.
Aster je v současné době mnoho druhů, které se od sebe liší výškou rostliny i velikostí květů, jeho tvarem, barvou a uspořádáním. Úbory mohou být jednoduché, poloplné i plné, malé jazykovité květy, z nichž se úbory skládají, mohou být široké, jehlicovité, stočené nebo trubkovité. Vyskytují se v mnoha barvách od bílé, žluté přes růžovou, červenou, fialkovou až po temně fialovou a karmínovou. Není neobvyklé, že jsou i dvoubarevné.
Pěstování aster
U aster čínských pečlivě střídejte stanoviště, kde je vysazujete, a to každý rok, abyste se vyhnuli houbám rodu Fusarium. Fuzarióza, laicky nazývaná padání aster, se projevuje vadnutím a následně uhynutím již vzrostlých rostlin. Zaschlé astry nedávejte nikdy do kompostu! Patří na oheň, kde se zárodky hub zničí vysokou teplotou.
Sazenice aster vysazujte na záhony v druhé polovině května, tedy až po “zmrzlých”. Vybírejte jen dobře vyvinuté rostlinky a sázejte je na záhon kde není průvan a příliš vlhko. Záhon na astry navíc musí být vyhnojený už na podzim, astry nemají rády přímé organické hnojení, zvláště pak chlévským hnojem, který obsahuje velké množství dusíku.
Tipy pro pěstování aster
Sazenice si ze semínek předpěstujte doma v teple; na konci února vysévejte do kelímků s propařeným substrátem nebo do sadbovačů. Mezi semeny nechávejte dostatečné mezery, aby se rostliny navzájem nevysilovaly, a nebyly ohroženy padáním klíčních rostlin (pokud jste vše provedli dobře a houby přeci jen krčky semenáčků napadly, použijte přípravek Polyversum nebo Supresivit BIO).
Zalévejte brzy ráno nebo večer, kdy už není takové horko. Kapky vody na květech by na přímém slunci dělaly nevzhledné tmavé skvrny. Také řez květin do vázy provádějte v chladnější části dne, déle pak ve váze vydrží čerstvé.