Křen je pro nás Čechy nenahraditelnou pochutinou, bez něj si jen těžko představíme ovar nebo uzené koleno. Pěstovat si ho můžete na zahrádce úplně sami, je ovšem dobré vědět, jak pěstovat křen, aby měl pěkné silné kořeny a nezaplevelil celou zahradu.
Křen je skvělým dodavatelem vitaminu C, zvlášť v období, kdy řádí různé virózy. Kořen křenu navíc obsahuje bílkoviny, glycidy a řadu minerálních látek – draslík, sodík, hořčík, železo a vápník. V malých dávkách povzbuzuje chuť k jídlu a činnost trávicího ústrojí, usnadňuje odkašlávání a je mírně močopudný.
Jak vypěstovat silný křen
Pěstování křenu má u nás dlouhou tradici, nejznámější je způsob výsadby, jak jej zavedli odborníci v Malíně u Kutné Hory. Na podzim záhon s lehkou hlinitopísčitou půdou vyhnojte co nejvýživnějším kompostem. V dubnu povrch půdy urovnejte a vyryjte třicet centimetrů hlubokou brázdu. Na její dno pokládejte vodorovně křenové řízky zhruba o síle tužky a délce cca 8 cm ve vzdálenosti kolem 30 cm od sebe. Potom brázdu zasypte a udusejte. První rok se vytvoří jen listová růžice, kořeny zůstanou slabé. Teprve druhý rok na podzim budete sklízet kvalitní silné kořeny.
Jednoleté pěstování křenu
Rychlejší varianta, kdy můžete sklízet silnější kořeny už v daném roce, spočívá v odstranění postranních kořínků v průběhu růstu. 20-25 cm dlouhé, rovné boční kořeny, které jste odstranili při podzimní sklizni, vysadíte v březnu šikmo do mělčí brázdy. Koncem června kořeny odhrňte a ve střední části z nich odstraňte tenké kořínky. Pak zeminu opět znovu přihrnete a necháte do podzimu zesílit.
Tip zkušených zahradníků
Křen má tendenci se během let rozrůstat po zahradě a vytvářet slabý kořenový systém. Abyste tomu předešli, vykopejte si na místě, kde chcete křen pěstovat, hlubší díru, do níž zapustíte starý škopek nebo vaničku. Do nádoby nasypte zpět zeminu a do ní zasaďte křenové řízky. Díky ohraničení se křen nebude rozrůstat jako plevel, kořeny zesílí a vy budete mít stále dobrou sklizeň silných kořenů.