Ve chvíli, kdy najdete svůj vysněný byt či dům, nastává administrativní a právní kolotoč, na jehož konci budete konečně šťastnými majiteli. Teď je čas soustředit veškerou energii na poslední krok, převzetí nemovitosti neberte jako pouhou formalitu. Ušetří vám to peníze, ale i nervy. Spory ohledně financí, zařízení či technických závad mohou celý proces zbytečně zkomplikovat a radost z nového domova zcela zakalit.
Nepodlehněte emocím ani tlaku prodávajících
Už při podepisování kupní smlouvy se ujistěte, že je v ní zakotveno všechno, na čem jste se s prodávajícím dohodli, pokud jde o vybavení, které v nemovitosti zůstává a je tedy také předmětem prodeje. Často se stává, že si zamilujete kuchyňskou linku v bytě, ale při přebírání tam není nebo jsou z ní odstraněny všechny spotřebiče. Co není v kupní smlouvě jmenovitě vypsáno, nemůžete následně požadovat.
V kupní smlouvě musí být naprosto jasně uveden i váš budoucí status (majitel, člen družstva a pod.), proto si nemovitost prověřte po právní stránce, tedy list vlastnictví, nabývací tituly i všechny zástavy váznoucí na nemovitosti. Jakoukoliv nesrovnalost ihned řešte a nepodepisujte nic, dokud se vše neuvede do pořádku.
Předávací protokol
Podle kupní smlouvy si připravte předávací protokol, kde budou vypsané jednotlivé položky a jejich technický stav, na němž se obě strany dohodly. Všechny nedostatky a nesplnění dohodnuté
ho stavu pečlivě zaznamenejte do předávacího protokolu. podle smlouvy můžete žádat o napravení stavu nebo finanční kompenzaci, jestliže nebude vše podle původní dohody.
Z toho důvodu musí být při předávání nemovitosti obě strany nebo jejich pověření kompetentní zástupci. Nenechte se odbýt někým, kdo vám jen přijde předat klíče, protože bývalý majitel nemá právě čas. A rozhodně nepodepisujte předávací protokol dřív, než budou odstraněny nedostatky. Zpětně se totiž těžko vymáhají, zvlášť, když má prodávající váš podpis, že jste nemovitost bez výhrad převzal.