Každý majitel nemovitostí si musí zajistit pravidelné kontroly a revize technického zařízení. Týkají se hlavně elektroinstalace, rozvodů plynu, plynových spotřebičů, hromosvodů a komínů.
Některé revize jsou dokonce povinné, například pokud jde o komíny nebo kotle na tuhá paliva, jiné sice nejsou povinné, jsou ale důležité z hlediska bezpečnosti obyvatel domu.
Proč jsou revize důležité
Počítejte s tím, že pokud by ve vaší nemovitosti nastala nějaká pojistná událost, může dělat pojišťovna s plněním dost velké potíže, jestliže nebudou zařízení v domě pravidelně revidovaná. Zákon totiž říká, že jste povinni zajistit bezpečnost a funkčnost všech technických zařízení uvnitř i venku, a to i ve chvíli, kdy revize není výslovně nařízená.
Tato povinnost se netýká jen podnikatelů a živnostníků, jak se mnozí mylně domnívají, je to záležitost každého majitele nemovitosti. Například revize plynu není pro nepodnikatele povinná, jenže v případě nehody vám nejen pojišťovna nemusí vyplatit pojistné plnění, navíc se na vás vztahuje trestní odpovědnost za způsobené škody. Proto je dobré mít vše pod kontrolou, ideálně s dokladem o revizi. Ten může vystavit jen odpovědná osoba, ta také garantuje vše, co do revizní zprávy napíše.
Co a jak často kontrolovat
Pokud jde o elektrické zařízení, stačí revizní kontrola každých 5 let u rozvodů odpovídajících současným technickým požadavkům, starší by se měly kontrolovat maximálně po dvou letech.
Kontroly plynových zařízení definuje §3 vyhlášky č. 85/1978 Sb. Podobně jako u elektrických zařízení, je povinností každého zodpovědného majitele zajistit kontrolu plynového zařízení před uvedením do provozu, další revize se pak provádějí každé tři roky.
U hromosvodů vystavěných do roku 2009 je lhůta revizí 5 let, od roku 2009 pak čtyři roky. Podle zjištěných nedostatků může lhůtu změnit revizní technik při své návštěvě.
Komíny je nutné čistit a kontrolovat každý rok, kotle na tuhá paliva o výkonu od 10 do 300 kW každé dva roky.