Ani vegani se nemusí vzdát tatarské omáčky, nebo si ji také vy můžete zkusit připravit zdravěji. Přinášíme vám recept na exkluzivní sojanézu, která si s chutí originálu nezadá, přitom je zdravější a rychle hotová.
Dražší varianta se připravuje ze Silken tofu, které nejdříve v mixéru dozdrtíte a dál mixujete s ostatními ingrediencemi jako v následujícím postupu. Levnější variantu si připravíme ze sójového mléka, je rozhodně nejméně stejně dobrá. A to bez ohledu na to, jestli použijete sójové mléko kupované nebo si ho připravíte doma.
Recept na základní sojanézu
Připravte si tyčový mixér a vyšší nádobu, v níž budete sojanézu připravovat. Dále budete potřebovat:
- 60 ml neslazeného sójového mléka
- 150–200 ml řepkového nebo slunečnicového oleje
- 1–2 lžičky plnotučné hořčice
- lžička černé soli (může být i obyčejná, černá al chutná po vejcích, takže dodá autentickou příchuť)
- lžička kurkumy pro barvu, ale nemusí být
- dle chuti pepř
Do vyšší úzké nádoby nalijte sójové mléko a a začněte šlehat tyčovým mixérem. Postupně přilévejte olej a mixujte, dokud hmota v nádobě nezhoustne. Podle chuti přidejte hořčici a pepř, osolte černou solí, která sojanéze dodá vajíčkovou chuť, případně dobarvěte kurkumou. Celá příprava netrvá déle než pět minut. Pokud máte radši kyselejší variantu, přidejte citronovou šťávu.
Tatarka ze sojanézy
Ze základní sojanézy můžete snadno připravit tatarskou omáčku nebo jiný dresink. Tatarku připravíte tak, že do sojanézy vmícháte nadrobno nakrájenou malou cibulku a kyselou okurku. Můžete si připravit křenovou majonézu přidáním lžíce strouhaného křenu, ochutit sojanézu lisovaným česnekem, nasekanou pažitkou či jinými bylinkami, případně sojanézu použít jako základ salátového dresinku.
Sojanéza, stejně jako originální majonéza, obsahuje celkem dost tuku, ale v tomto případě to není na škodu, tuk je totiž nositelem chuti. Než hledat méně tučnou alternativu, je lepší dát si jí raději méně.