Doma objevíme mšice na pokojovkách poměrně často. Vyhovuje jim spíše sušší vzduch a vyskytují se na těch rostlinách, které jsou umístěné na velmi teplém místě nebo naopak v chladu.
Mšice škodí na listech tím, že jim vysávají mízu. Listy jsou čím dál světlejší, později také deformované, usychají a opadávají. Na povrchu listů se objevuje medovice vylučovaná mšicemi a ta je vhodným prostředím pro další druhy infekcí a chorob.
Domácí prostředky bez chemie
V boji proti mšicím se osvědčují různé odvary a výluhy z rostlin, například velmi efektivní je roztok připravený vylouhováním 200 g tabáku v přibližně 5 litrech vody po dobu 24 hodin. Výluh se následně dvě hodiny povaří a do celé dávky se přidá 200 g nastrouhaného mýdla, které mícháním v odvaru rozpustíme. Před postřikem napadených rostlin zředíme tento roztok v poměru 1:1 s vodou.
Účinné jsou i vývary z obyčejné kuchyňské cibule nebo rozdrceného česneku, případně z citrusových slupek. Mšice díky svým silicím odpuzuje i rostlina geránie (Pelargonium graveolens), což je vlastně druh muškátu. V přítomnosti této rostliny mšice nevydrží déle než několik dní.
Velmi často zabírá na mšice na pokojovkách mýdlový roztok, který vyrobíte tak, že lžíci mazlavého mýdla rozpustíte v troše horké vody a roztok doplníte na jeden litr. Na závěr přidejte jednu lžíci lihu, palijte do rozprašovače a rostliny jím ošetřujte, dokud mšice úplně nezmizí. Tato metoda se ale nehodí na bylinky pěstované v květináčích, protože se tak stávají v kuchyni nepoužitelnými.
Pomocník beruška
Přirozeným nepřítelem mšic je známé dravé slunéčko sedmitečné, to nás jich zbaví ocotně a efektivně. Postavte k napadené rostlině nádobku s beruškami, zavřete okna a nechte slunéčka ať si sama najdou cestu k oblíbené potravě. Nezapomeňte potom beruškám okno zase otevřít.
Jestliže si je nasadíte na balkóně, mohou se tito malí puntíkatí pomocníci začít sami množit, takže máte o starost méně – mšice už se u vás neobjeví.