Lucky bamboo neboli šťastný bambus je trochu tajemná rostlinka, která si na bambus jen hraje. Takže možná ani nepřináší štěstí, jak by se z názvu dalo usuzovat. Ale protože je velmi dekorativní a nemá žádné přehnané nároky na péči, získala si srdce mnoha pěstitelů.
Lucky bamboo je ve skutečnosti dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana) a patří do čeledi agávovitých. To mu ale na kráse neubírá, jeho zajímavě zkroucené stvoly, na jejichž koncích se teprve objevují lístky, vyniknou ve váze, v květináči i v keramických miskách. Pěstují se v pyramidách i jednotlivě, záleží čistě jen na vkusu majitele.
Někdy stačí jen voda
Dračinec se velmi dobře hodí pro hydroponické pěstování, ať už ve speciální nádobě k tomu určené nebo třeba ve váze. Použijte vyšší, s dostatečně širokým hrdlem, aby měly stonky kolem dokola dost místa (cca 2 cm). Může být i průhledná. Na její dno nasypte vrstvu kamínků, do nichž pak jednotlivé rostliny zapíchnete tak, aby zůstaly vzpřímené. Vodu ve váze musíte ovšem nejpozději po třech týdnech vyměnit, protože se začne kazit. Při té příležitosti odstřihněte uschlé a zahnívající kořeny a zdravé zkraťte asi na 2 cm. Potom je vraťte do vázy, do čisté vody s kapkou hnojiva.
Snese stinná místa i větší chlad
Dračinec neboli šťastný kaktus nemá rád přímé sluneční světlo, naopak vám odpustí, když ho bude nedostatek. Proto je vhodnou rostlinou například do předsíně nebo do koupelny. Pokud jde o teplotu, stačí mu kolem 15° C, v období vegetačního klidu klidně i méně.
Jestli ho chcete pěstovat v substrátu, nezapomeňte na spodní drenážní vrstvu. Velmi dekorativní je i vysypání kamínky na povrchu substrátu, vrstva navíc udržuje rostlinu delší dobu zavlaženou.
Když rostlinky začnou žloutnout a neprospívají, je to obvykle nedostatkem živin. Pokud je pěstujete v pyramidě, je potřeba ji rozdělit do několika nádob a přihnojit.