Čerstvé bylinky jsou skvělým kořením a pokrmům dávají mnohem lepší chuť, než ty kupované – sušené. Proto je velmi populární domácí pěstování, ať už máme zahrádku nebo jim uděláme místečko na parapetu v kuchyni.
Většina běžně používaných bylinek nevyžaduje žádnou zvláštní péči, stačí jim mírně vlhká dobře propustná půda a místo, kam dosáhne sluníčko. Za to se vám odmění bohatou úrodou voňavých lístečků, které nejen ochutí jídlo, ale mají i příznivé účinky na zdraví.
Vypadají obyčejně, ale léčí s velkým úspěchem
Ty nejobvyklejší rostlinky, které doma používáme, mají na náš organismus pozitivní účinek. A čerstvé si je můžeme dopřát celoročně, stačí si je vysadit na záhon nebo do květináče. Co která umí?
Majoránka podporuje tvorbu žaludečních šťáv, takže podporuje dobré trávení. Když si odstřihnete kvetoucí vrcholky a usušíte, pomůžou vám v zimě v boji s virózami.
Pažitka také působí na správné trávení, navíc povzbuzuje chuť k jídlu.
Saturejka je další z bylinek, která pozitivně působí na trávení, léčí průjmy a pomáhá od nadýmání. Navíc snižuje krevní tlak a působí protizánětlivě.
Koriandr je opravdový zázrak – dokáže organismus zbavit těžkých kovů,především rtuti. Je účinným lékem na migrény.
Bazalka je přírodní antidepresivum. Jestli vás tedy přepadá v zimním období těžká melancholie, uvařte si něco ze středomořské kuchyně a bazalkou nešetřete.
Petrželka je také léčivá, i když by to do ní málokdo řekl. Pomáhá hlavně při potížím s ledvinami, má močopudné účinky a snižuje krevní tlak.
Oregano neboli dobromysl má svůj tajný účinek už v samotném názvu. Dobrou mysl nám zajišťuje zvýšením vyměšování žluči, svými aseptickými a antibakteriálními účinky. Navíc působí i jako spasmolytikum, tedy pomáhá uvolnit křeče hladkého svalstva.
Tymián neboli mateřídouška do voničky léčivek také patří a to zcela právem. To, že podporuje trávení, není už nic neobvyklého, ale to, že účinně působí proti bakteriím, plísním, střevním prvokům či parazitům, ho jistě zajímavým dělá. Proto ho nezapomínejte dát do jídla, kdykoli se naskytne příležitost