close

Úspory a snižování nákladů na vedení domácnosti jsou nejfrekventovanější témata nás všech. Nikdo nevyděláváme tolik, abychom mohli bezmyšlenkovitě plýtvat. Jednou z oblastí, kde se ještě dá ušetřit, je spotřeba vody.

Pojďme si připomenout základní pravidla, jejichž dodržováním ušetříme za rok zajímavou částku za odběr vody a její ohřev; může jít o sumu až několika tisíc korun.

Jak ušetřit v koupelně

Víte, že rozdíl mezi každodenním napuštěním vany a sprchováním jsou za rok rozdíly několik stovek korun? Pokud se navíc ve vaně koupe čtyřčlenná rodina (a každý si tedy denně napustí vodu do vany), jsou to řádově tisícové rozdíly v účtech za vodu.

Významnou úsporou je používání pákové baterie a vypínání vody při mydlení, čištění zubů či holení. Díky nastavení pak při opětovném puštění poteče voda tak teplá, jak potřebujete a nemusíte ji znovu nastavovat.

Šetřete při praní i mytí nádobí

V současné nabídce automatických praček jsou takové, které si zváží náplň prádla a podle toho korigují odběr vody. Spořit ale můžete i tak, že zapnete pračku, až když je dostatečně plná, v případě, že je prádla méně, zapnete program s menším plněním.

Že je mytí nádobí pod tekoucí vodou nejcitelnější zásah do našich peněženek, už víme určitě úplně všichni a jistě se takovému mytí vyhýbáme. Ve větší domácnosti se rozhodně vyplatí myčka na nádobí, tak ušetříte opravdu znatelné množství vody, na jeden mycí cyklus totiž myčka spotřebuje jen několik litrů vody. Aby její provoz byl ekonomický, zapínejte ji, až když je plná, nádobí nepředmývejte, ale skládejte ho tak, aby bylo dostupné tryskám, které nádobí myjí.

Zelená pro dešťovou vodu

Nedá se asi dostatečně popsat, jakou výhodu máte, pokud můžete zachytávat dešťovou vodu a zapojit ji do systému všude tam, kde stačí voda užitková. Používání pitné vody na praní, splachování či úklid je totiž to největší plýtvání, k němuž jsme všichni do jisté míry nuceni, protože ve městech například neexistuje vodovodní řad na pitnou a užitkovou vodu zvlášť. Takže bohužel platíme za úpravu vody na pitnou i tam, kde ji nepotřebujeme. V rodinném domku ale můžete ušetřit právě zachytáváním dešťové vody.

Tags : dešťová vodajak šetřit vodu v domácnostináklady na voduúspora vody

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response