Plíseň v domě je opravdu velký problém, a to hned ze dvou důvodů: zaprvé to znamená, že náš dům je z nějakého důvodu vlhký a my musíme co nejrychleji zjistit, proč tomu tak je, zadruhé jsme vystaveni toxickým účinkům plísňových spór.
Je několik příčin, proč nám dům vlhne a vznikají plísně. Abyste se jich zbavili skutečně na vždy, je nezbytné je odhalit a odstranit.
Nejčastější příčinou je špatné větrání
Nejčastěji objevíme tmavé skvrny plísně tam,kde je dostatečně vlhko. Jedním z nejčastějších míst, kde se s ní setkáme je cela logicky koupelna. Každodenní sprchování s oblakem páry, která kondenzuje na stěnách, spolu s příjemným teplem a špatným větráním je pro vznik plísně ideální. Nejspolehlivější řešení je časté větrní oknem či ventilátorem, jestliže to nestačí, pořiďte si odvlhčovač.
Tam, kde se dá vznik plísně předpokládat, je dobrá prevence. Použijte čas od času na mytí obkladů v koupelně či na sprchový kout prostředek a protiplísňovými účinky.
Pokud je na vině špatná izolace
Zateplili jste dům a doufali, že zdi nebudou vlhnout a vznikat na nich plísně? Bohužel ty mohou růst i pod polystyrénovými deskami, pokud je izolace špatně provedená. Předejít takové situaci můžeme stříkanou izolací, která vyplní všechny skuliny a nezanechává žádné kapsy.
Rozhodně byste měli zkontrolovat také hydroizolaci základů. To, že vlhkost vzlíná po stěnách zjistíte podle toho, že budou studené a ve sklepě ucítíte typický pach zatuchliny.
Příliš kvalitní těsnění u oken
Je to paradox, ale čím lepší máme okna, tím je větší pravděpodobnost vzniku plísní, jestliže dostatečně nevětráme. U starších netěsnících oken bylo proudění vzduchu dostatečné, takže jsme problém s plísněmi řešit nemuseli. S výměnou za kvalitní nastala nutnost pravidelného větrání, dostatečného vytápění v zimě a kontrolovat vzdušnou vlhkost v domě. Snažte se také minimalizovat činnosti, při nichž vlhkost stoupá. Může to být například sušení prádla v bytě, rosení pokojových rostlin nebo vaření bez odvětrávání.