Ještě stále se vyplatí topit pevnými palivy a dřevo je jako obnovitelný zdroj jedno z nejpreferovanějších, protože je ekologické. Ovšem topit poleny nebo štípaným dřevem představuje dost velkou námahu, stejně jako následné vynášení popela. Pro pohodlnější část populace je mnohem komfortnější topení peletami.
Topení peletami je skoro bez práce
Moderní kotle na pelety jsou plně automatizované, takže topení v nich je velmi pohodlné. Začneme tím, že se umí samy zapálit, udržovat oheň a tím teplo v domě po celou dobu, kdy to potřebujete, poté případně i zhasnout. I automatické přikládání je zajištěno, šnekový dopravník podá do ohniště tolik pelet ze zásobníku, kolik je zrovna nutné. Obsah zásobníku vydrží několik dní, za celou dobu se vy ke kotli nemusíte ani přiblížit.
Výhody topení peletami
Nastavení výkonu u kotlů na pelety má poměrně široký rozsah, dokážou přizpůsobit topení venkovním teplotám. Dosáhnou ideálního spalování díky poměru množství paliva a přiváděného vzduchu. To se odráží i na množství popela, jehož je skutečně minimum. Sběrný box stačí vysypat až po několika dnech topení. Hlavně se to ale odrazí na vaší peněžence: topení peletami patří k těm nejúspornějším.
Je ale nejen pohodlné a ekonomické, je také ekologické, protože na jejich výrobu není použito žádné chemické látky.
Několik zajímavostí na závěr
- Pelety se lisují ze dřeva nebo z jeho zbytků, které se nedají jinak využít. Pohromadě je drží vysoký obsah ligninu, takže není nutné použít chemická pojiva.
- Jsou levnější než hnědé uhlí, přitom mají vyšší výhřevnost – 5 kWh/kg, tj. kolem 18 MJ/kg
- Množství popela z 1 kg pelet je asi 5 g a i ten můžete využít na zahradě jako hnojivo.
- Dobrá návratnost investice, pokud přecházíte z plynu (cca 6–8 let) nebo z elektřiny (pouze 2–3 roky).
- Jsou skladné a dobře se s nimi manipuluje. Můžete si je nechat dopravit přímo do zásobníku.