Čerstvé bylinky ochutí jídlo mnohem intenzivněji, proto se jejich pěstování doma, na zahradě i na balkoně těší stále větší oblibě. Je to také tím, že jejich pěstování není nijak náročné, nevyžadují žádnou mimořádnou péči.
pro pěstování bylinek na balkoně je zásadní, na jakou světovou stranu je situován. Naprostá většina bylinek totiž nemá ráda ani severní strnu, kde trpí nedostatkem světla, ani stranu jižní, kde je pro ně pro změnu příliš velké teplo. Přesto, pokud opravdu není váš balkon otočen přímo na sever, možnosti pěstování bylinek jsou velké.
Jaké bylinky se hodí na balkon
Z jednoletých bylinek si můžete na balkoně vypěstovat například bazalku, koriandr, majoránku, řeřichu i lichořeřišnici, z víceletých jsou to především šalvěj, máta, meduňka, tymián, saturejka, rozmarýn, oregano neboli dobromysl a samozřejmě petrželka a pažitka. Poslední dvě jmenované si můžete pěstovat dokonce i na severní straně.
Jak na pěstování bylinek
Pro sazeničky bylinek si vyberte vhodnou nádobu a do ní nasypte drenážní vrstvu kamínků nebo štěrku, aby rostlinkám neuhnívaly kořínky. Na drenáž nasypte zahradní substrát, který případně můžete smíchat s pískem v poměru 3 díly substrátu a 1 díl písku. Do ní vsaďte sazeničky a příliš nepěchujte, aby zemina zůstala vzdušná. Sazeničky zalijte intenzivně, později pak každou rostlinu podle potřeby. Například šalvěj, máta nebo bazalka potřebují každodenní zálivku, meduňka a koriandr naopak nesnesou přemokření.
Jsou nenáročné, ale každá má to své
Bazalka, máta, oregano, rozmarýn, tymián, šalvěj, majoránka nebo saturejka mají rády sluníčko a teplo. Pokud jde o meduňku, i ta má ráda sluníčko, ale barevné varianty potřebují polostín.
Meduňku, stejně jako tymián, koriandr i pažitku, občas přihnojte, u šalvěje zaštipujte konce výhonků, aby se rozkošatěla a držela si keříkovitý tvar. Květy jí po odkvětu ihned ostříhejte, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen.