Plovoucí podlahy jsou oblíbené díky své nízké pořizovací ceně, snadné údržbě, všestrannému využítí a jednoduché pokládce. Většina mužů je schopná si plovoucí podlahu položit sama během několika hodin.
Jednotlivé desky se buď spojují lepením, nebo do sebe zapadnou zámkovým systémem „pero-drážka“. Právě suchý zámkový systém je vhodný pro pokládku začátečníky, navíc je později snadná i případná oprava podlahy prostou výměnou poškozených dílů. U lepené podlahy tato možnost odpadá.
Podklad musí být rovný, teplota a vlhkost optimální
Plocha pod plovoucí podlahou musí být úplně rovná s rozdílem ve výšce maximálně 2 mm. To zkontrolujete položením dlouhé latě na zem, Pokud jsou někde hrboly, musí se obrousit, případné prohlubně vyrovnáme samonivelační stěrkou.
Hlavně v novostavbě je důležité zkontrolovat i zbytkovou vlhkost dotykovým vlhkoměrem. Její hodnota by měla být nejvíc 2 %. Při pokládce pak by měla být vzdušná vlhkost 50 – 60 % a teplota v rozmezí 18 – 22° C. V takových podmínkách zabráníme pozdějšímu nepříjemnému vrzání podlahy v důsledku spár mezi lamelami. Ze stejného důvodu pod lamely položíme parozábranu a pěnovou podložku (např. Mirelon), jestliže chceme podleähu i odhlučnit, použijeme silnější podložku (Izoflor).
Z leva do prava, ode zdi ke zdi
S pokládkou začneme v levém rohu místnosti nejdál ode dveří asi centimetr od stěny, aby měla podlaha možnost „plavat“. Nejdříve si spojíme celou řadu lamel, tu pak připevníme k té předcházející. Jestliže zkracujeme lamely na konci, novou řadu začneme odříznutým kusem tak, aby se konce lamel míjeli s předchozími cca o 30 – 40 cm. Pokládku končíme u dveří.
Podél zdí nad dilatační spáru připevníme obvodové lišty, pokud podlaha navazuje v prostoru na jiný dekor nebo materiál, použijeme i lišty přechodové. Mezeru mezi stěnami a lištami vyplníme akrylovým tmelem a začistíme.