Když dojde na grilování, máme každý své osvědčené postupy a tajné marinády, díky nimž aspirujeme na krále grilu. Víme, jak hodně rozpálit gril, jaké maso je na grilování nejlepší i jak dlouho mít maso naložené.
Děláme to ale správně? Co říkají o grilování zkušení kuchaři?
Na kvalitě záleží
Asi nikoho nepřekvapí, že úspěch grilování je závislý na kvalitě surovin, které grilujeme. Hlavně správně vybrané maso udělá z naší grilovaní party událost, o které se bude povídat.
Obecně platí, že vybíráme maso vyzrálé, čerstvé je plné vody, takové se na uhlíky moc nehodí. Také zapomeňte na rady dietologů a na grilování si připravte maso prorostlé. Tak máte jistotu, že výsledek bude šťavnatý a chutný. Tuk se během přípravy vypeče a kdyby ne, lepší trocha tuku než vysušená podešev.
Marinovat nebo ne?
Jestliže máte opravdu pěkný kousek prorostlého masa, není marináda nutná. Stačí maso asi půl hodiny předem vyndat z lednice a těsně před pečením osolit. Můžete použít bylinkovou sůl.
V případě, že máme maso příliš libové, je naložení na pár hodin vhodné. Aby byl výsledek dostatečně jemný, je dobré přidat do marinády jogurt, víno nebo ovocné šťávy.
Dobře připravený gril
Nepodceňte přípravu grilu, a to nejen dobře žhavých uhlíků, které by měly mít už šedavý nádech ve chvíli, kdy dáváme maso péct. Dřív, než ho rozpálíme, zkontrolujeme čistotu mřížky, abychom nepřepalovali zbytky z poslední grilovačky.
Ve chvíli, kdy jsou uhlíky správně žhavé, potřeme mřížku kůží ze slaniny nebo olejem, teprve pak na ni pokládáme připravené maso.
Několik rad závěrem
Nikdy maso napichujte na vidlici, obracejte ho kleštěmi nebo obracečkou.
Pokud grilujete rybu nebo kuřecí prsa, vždycky začněte stranou, kde je kůže.
Po upečení nechte maso ještě 5 – 10 minut odležet, než do něj zakrojíte. Ihned po stažení z grilu je v mase poměrně vysoký tlak, díky kterému by vám všechna šťáva vystříkla.
Zatímco hovězí nebo vepřový steak bude chutný, když nebude grilovaný dlouho, kuře musíte řádně tepelně opracovat. V opačném případě vám hrozí nákaza salmonelózou.