Mnoho lidí si myslí, že pěstování růží je časově velmi náročné. Není to však pravdou, pokud víte, jak na to, nezabere vám péče více času, než například pravidelné sečení trávníku.
Slunné a vzdušné stanoviště
Růže mají rády slunné a vzdušné stanoviště. Nevadí jim, pokud by se jednalo o místo, které je část dne ve stínu. Naprosto nevhodné jsou však pro pěstování růží stinné stanoviště – růže zde tak neroste a ani nekvete. Dalším faktorem při výběru vhodného místa je i vzdušnost – tu rovněž růže vyžadují.
Požadavky na půdu
Růže vyžadují hlinitopísčitý substrát. Důležitá je adekvátní propustnost spodní vrstvy. Dalším znakem je potom humus, který by měl být v zemině obsažený zhruba v 7% zastoupení. Pozor také na vyvážený poměr dusíku, fosforu a draslíku, kterého docílíte jednoduchým způsobem – správným přihnojováním hnojivy určenými pro pěstování růží.
Výsadba růží
Výsadbu růží je nejvhodnější provádět na podzim. Právě v tomto období je největší pravděpodobnost, že do zimy, respektive do příchodu mrazů zakoření a zimu bez problémů přečkají. Růže lze vysazovat i na jaře, není to však nejlepší volbou – pokud se již růže rozhodnete vysadit na jaře, neotálejte, čím dříve uděláte, tím lépe. Obecně lze říci, že růže vysazované na jaře jsou slabší jak v růstu, tak i květenství.
Nejdůležitější věcí při výsadbě růží je, aby byl kořenový krček zhruba tři až pět centimetrů pod zemí. Růže se vysazují do vykopané jámy tvaru krychle o straně přibližně 30 centimetrů. Před výsadbou je zapotřebí zkrátit kořeny asi na dvacet centimetrů.
Jarní ošetření růží
Na jaře je důležité růži okopat, celkově zeminu nad ní, ale ne do přílišné hloubky provzdušnit a pročistit. Nesmí se také zapomínat na jarní řez, který je velice individuální, záleží na konkrétní odrůdě růže, obecně se však nesmí podceňovat, díky němu dochází k omlazování rostlin.