V kuchyni má každý z vás několik drobných elektrozařízení, mezi nimi stoprocentně najdete i rychlovarnou konvici. A protože je malá a nezabere příliš místa, můžete se s ní pochopitelně setkávat dennodenně i u vás v práci. Rychlovarné konvice jsou navrženy tak, abyste je mohli kdykoliv snadno umýt. Občas je však i těmto praktickým pomocníkům vhodné věnovat více času.
Asi nejčastější komplikací je u rychlovarných konvic usazování vodního kamene. Na jeho četnosti a rychlosti má co promluvit i to, zda máte k dispozici měkkou nebo tvrdou vodu. Ať tak či onak, vodnímu kamenu se v rychlovarné konvici ať se vám to líbí nebo ne, dříve či později nevyhnete. A jak s ním bojovat?
Chemické čistící prostředky
Není to zase tak složité. Stačí zajít do drogerie a zakoupit speciální přípravky. Ty jsou obvykle k dispozici ve formě tablet nebo na tekuté bázi. Jejich základním znakem je chemie. Chcete-li s nimi čistit, držte se návodu! Pokud byste dávali přednost jinému řešení, i pro vás máme zajímavý tip.
Kyselina citronová nebo ocet
Pomůže kyselina citronová nebo ocet. V prvém případě nasypte jednu lžičku kyseliny do konvice a zalijte po rysku vodou. Nechejte ji vyvařit a potom zhruba půl hodiny odstát. Poté vodu vylijte a v případě potřeby celý postup ještě jednou opakujte.
Další možností je ocet, do konvice nalijte asi 2 dc octu a zbytek dolijte vodou. Opět nechejte vyvařit a po půl hodině vodu vylijte. I zde, a to hlavně v případech, kdy je uvnitř konvice již velká vrstva vodního kamene, může vzniknout nutnost postup ještě jednou zopakovat. Ocet je také hodně cítit, takže bude vhodné ještě několikrát konvici vyvařit čistou vodou.
S vodním kamenem je zapotřebí bojovat nejen u varných konvic, ale třeba i v pračce či jiných zařízeních a systémech, které mají co dočinění s vodou. Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice je však velice snadné a zvládne ho naprosto každý!