Možná vám to nepřijde, ale místem, kde se stává v interiérových prostorách bydlení vůbec nejvíce úrazů je podle nejrůznějších statistik koupelna. Dalo by se tedy říci, že se jedná o potencionálně nebezpečné prostředí, kde je třeba zvýšit svoji opatrnost. Samozřejmě, že existují určité vychytávky, díky kterým můžete například riziko uklouznutí ať již na dlažbě koupelny, případně přímo ve vaně nebo sprchovém koutu minimalizovat.
Dvě základní možnosti
A není to nic složitého. Máte v podstatě dvě základní možnosti – jedna je poměrně jednoduchá a finančně nenáročná a nad druhou uvažujte spíše v případě rekonstrukce.
Nejsnadnějším řešením jsou tzv. protiskluzové pásky. Seženete je bez problémů ve specializovaných obchodech s bytovými doplňky za nízkou pořizovací cenu. Tyto pásky jednoduše nalepíte všude tam, kde je předpoklad kluzkého povrchu a kde se vy, nebo ostatní členové rodiny pravidelně pohybujete.
Druhým, poměrně složitějším řešením, je potom speciálně upravená dlažba, která nemá rovný povrch. Zde se jedná o náročnější práci, kterou můžete svěřit odborníkům v oboru, například dlaždičům, ale při troše manuální zručnosti a zkušenostech ji můžete zvládnout i sami.
Pozor také na plíseň
Zvýšené nebezpečí, tentokrát ne v podobě úrazu, potom představuje i plíseň, se kterou se v koupelně a obecně všech ostatních vlhčích částech bytu nebo rodinného domu můžete často setkat. Plíseň se nejčastěji usazuje ve spárech mezi obklady. Jak proti ní bojovat nebo jí dokonce předejít? Obecně platí, že čím menší jsou mezery mezi obkladem, tedy spáry, tím je menší pravděpodobnost, že se tam bude plísním dařit. Samozřejmě napomůže i pravidelný úklid a hygiena koupelny!
Cesta k bezpečné koupelně nemusí být tak náročná. Chce to jen nic nepodcenit a případně se nebát postavit problému čelem!