[dropcap] V [/dropcap] lastní bazén už dávno není nic nedostupného. Právě naopak. A to ať už se jedná o jednoduché nadzemní bazény, nebo ty klasické zapuštěné. Často otázkou, která s bazény často souvisí, je ta, zda využívat raději chlorovanou vodu, nebo využívat vodu slanou. A jelikož mnoho lidí stále nemá jasno, pojďme si obě možnosti přiblížit. Dnes samozřejmě není problém díky dostupným technologiím vybrat jakoukoliv.
Jaké výhody a nevýhody přináší chlorovaná voda?
Začít určitě můžeme běžnější variantou, a to je voda chlorovaná. Ta má hned několik výhod, přičemž tou největší je jistota toho, že chlor je velmi účinný v rámci likvidace různých bakterií, nebo virů. Při správném dávkování je navíc téměř neškodný pro člověka. Navíc i samotné dávkování může být jednoduché, a to jak díky šokovým přípravkům, tak i tabletám. Přesto existují také nevýhody. Například v případě špatného dávkování mohou vznikat trichloraminy, které jsou zdraví nebezpečné. S použitím chloru souvisí také typický chlorový pach, který může být někomu nepříjemný. Mimo jiné na něj mohou být někteří také alergiční. Pokud máte někoho takového ve svém okolí, je možné využit nabídky tvz. bezchlorové chemie.
V čem potěší a zklame slaná voda?
Ani tato alternativa nemusí být v tuzemském bazénu nijak nedostupná. Začneme právě výhodami, je to určitě to, že slaná voda dokáže dobře potlačovat růst mikrobů, stejně jako může mít také antiseptické účinky. Oproti chloru je mnozem šetrnější k naší pokožce a nezpůsobuje alergické reakce. To se týká nejenom naší kůže jako takové, ale i červenání nebo pálení našich očí. Navíc může prospívat i lidem, kteří trpí různými kožními nemocemi.
Přesto ale negativa existují, a to hlavně v podobně nutnosti přidávat desinfekční prostředky. Stejně tak může mít slaná voda negativní vliv na opotřebení různých kovových součástí bazénu, jelikož přispívá k rychlejší korozi. Posledním rizikem může být nedostatečné ošetření bazénu, což spíše souvisí s menšími dávkami soli jako takové. Jsou-li správné, dané riziko nehrozí.