Zařizujete si kuchyň miniaturních rozměrů? Je to sice tvrdý oříšek, ale rozlousknout se dá, stačí držet se několika obecných pravidel, díky nimž umíme prostor opticky zvětšit.
Malý prostor by neměl být omezující, pokud jde o funkčnost, na druhou stranu v přeplněné kuchyni toho taky moc neuděláte. Dříve, než se pustíte do samotného zařizování, měli byste tedy mít jasnou představu, co všechno ve vaší minikuchyňce budete nezbytně potřebovat a co jste schopni oželet.
Tipy na optické zvětšení kuchyně
- Začněte světlou barvou zdí. Obecně platí, že světlé barvy dodávají opticky na velikosti, pocitově na vzdušnosti.
- Kuchyňská linka by také měla mít světlou barvu, ideálně s vysokým leskem. Od věci nejsou ani prosklené plochy.
- Využijte výšky místnosti a nábytek zavěste až ke stropu, Získáte tak víc úložného prostoru pro všechno, co budete v kuchyni potřebovat. Navíc nábytek koncipovaný svisle také opticky zvětšuje interiér.
- Vsaďte na otevřené police. Možná vás odrazuje potřeba častěji z nich utírat prach, výsledek vás ale příjemně překvapí. Rozhodně za tu trošku práce navíc stojí. Police jsou opravdu velmi užitečné nejen jako dostatečný odkládací prostor, dodávají také na vzdušnosti menšímu interiéru, tím, že není nutné tolik zastavovat podlahovou plochu kolem stěn.
- Malé prostory si žádají hodně světla. Jestliže nemáte dostatek přirozeného, nezapomeňte na různé typy svítidel, především nad pracovní plochou.
- Na prostoru přidá vhodný nábytek, ideální je například sklápěcí stůl, který rozložíte jen ve chvíli, kdy ho potřebujete. Také skládací nebo štosovatelné židle jsou řešením do malé kuchyně.
- Aby kuchyňská linka nepůsobila příliš robustně, odlehčete ji prosklennými dvířky a otevřenými poličkami nejen ve vrchní části, ale i pod pracovní deskou. Vyměňte masivní skříňku za pojízdné košíky z drátěného systému.