close
Spolupráce

5 tipů, díky kterým vše uskladníte i do malé garáže

Máte v garáži jen věci, které skutečně využíváte, nebo je tak trochu odkladištěm vašich rozdělaných projektů a věcí, které „by se ještě mohly hodit“? Dobrá organizace je základ. Pokud věnujete trochu času plánování a úklidu, můžete i do malé garáže dostat vše potřebné. Poradíme vám, jak při tom postupovat, abyste prostor využili na maximum.

Na začátku je dobré si organizaci garáže dobře promyslet. Které věci používáte nejčastěji? Co jen jednou do roka? Plánujete tu jen parkovat nebo i pracovat? A co musí být z dosahu dětí? Tyto a další otázky určí, co bude ve které části garáže. Uděláte si navíc základní obrázek o vybavení a úložném systému, který bude pro vás nejpřínosnější.

1. Sáhněte po variabilních pomocnících

Základem je mít dobrý přístup nejen k autu, ale i ke všem věcem, které v garáži skladujete. V dnešní době je mnohdy auto vytlačené před garáž, protože se dovnitř nevejde ani v případě potřeby. Vaším cílem by tak mělo být vytvoření systematické uspořádání, které se po měsíci nepromění v chaotický nepořádek. Konzolové systémy a regály mají tu výhodu, že je kdykoli v případě potřeby snadno přestavíte a přizpůsobíte novým potřebám. Než abyste tak garáž proměnili ve sklad vysloužilého nábytku, investujte raději do speciálního vybavení. Organizační systém se pak bude vyvíjet spolu s vámi.

Až budete propočítávat přesné rozměry, nezapomeňte zohlednit kromě samotného auta také prostor potřebný k pohodlnému vystoupení. U regálů pak myslete také na to, abyste je nepřetěžovali. Dodržujte jejich maximální nosnost a zajistěte jejich kvalitní ukotvení do zdi či stropu. 

2. Na zem umístěte nejtěžší předměty

Police a konzolové systémy nemusejí sahat až k zemi. Lepší je, když si dole necháte prostor pro uskladnění krabic, pytlů a dalšího těžkého materiálu. Aby se vám s věcmi snadněji manipulovalo, pořiďte si pár dřevěných či plastových beden s kolečky, nebo je na stávající boxy namontujte. Přesouvání a hledání věcí, které „tu někde musejí zaručeně být“ pak bude o to rychlejší a pohodlnější.

3. Využijte nástěnné systémy

Průměrná garáž má uvnitř prostor o rozměru 3×6 m. Pokud odečtete místo, které zabere váš vůz, příliš prostoru vám na podlaze nezbyde. Ideální je proto využít ke skladování i samotné stěny objektu. Co konkrétně si může v garáži namontovat?

  • Háky a držáky – na kola, zahradní nábytek a štafle.
  • Pevné či drátěné police – na autokosmetiku, grilovací náčiní a sezónní věci.
  • Koše a organizéry – na venkovní hračky a drobné předměty.
  • Závěsné skříně a nástěnné mřížky – na nářadí a často používané věci.
  • Šatní tyče – na pracovní oděvy.
  • Skladné pracovní stoly a ponky – na všechny kutilské projekty.

TIP: Než začnete vrtat do zdí, nahlédněte do plánů a ověřte si, kudy vede elektroinstalace, případně také voda. Pokud plány garáže nemáte, pořiďte si detektor elektrického vedení, který vám problematická místa ihned označí.

4. Zužitkujte „mrtvá“ místa

Kromě obvodových zdí se vyplatí využívat i tzv. „mrtvé zóny“, místa, která většinou leží ladem, ale přitom umožňují pohodlné uskladnění nejrůznějších věcí. Volný prostor pod stropem můžete využít například pro uskladnění dlouhých předmětů nebo sezónního vybavení (například lyží). Pokud máte klasická vrata, můžete pověsit organizéry na jejich vnitřní stranu a mít tak kdykoli snadno po ruce často používané věci. Zadní stěna vrat je například ideální pro zavěšení textilních kapsářů se zahradním náčiním.

5. Vše pečlivě označte

Na začátku se to může zdát jako zbytečná práce navíc, později vám ale trocha popisků ušetří spoustu času a nervů. Všechny krabice, bedny a boxy opatřete soupisem věcí, které se nacházejí uvnitř. U skříněk můžete seznam přilepit na vnitřní stranu dvířek. Nakonec nezapomeňte také vše řádně zabezpečit. Myslete přitom nejen na samotný vstup do garáže, ale i přístup ke všem ostrým předmětům, zásuvkám, chemikáliím a dalším věcem, ke kterým by se neměly dostat vaše děti.

The author admin

Leave a Response