Malá koupelna je častý problém, se kterým se potýkají majitelé bytů. Hlavně v panelové výstavbě z minulého století s velkou koupelnou počítat nemůžete. Ale je nějaké základní minimum vybavení, které patří do každé, i té nejmenší koupelny. Aby nevypadala přeplněně, pokusíme se ji zvětšit alespoň opticky.
Jako vždy je to o barvách
Malé prostory tmavé barvy nesnesou, tuto zásadu si dnes už pamatuje každý. Proto nejlépe vždy vypadá světlá keramika i obklady. Bílá je v tomto případě to nejlepší, co své koupelně můžete dát. Aby nevypadala příliš sterilně, a pro trochu oživení, jako dekorativní prvky zvolte například ručníky a osušky sytých barev.
Samozřejmě jde o světlo
Malá koupelna potřebuje hodně světla. Musíte mít pocit, že v ní září slunce. Kromě centrálního světla mějte nasvícené i zrcadlo, vanu, prostě dejte svítidla všude, kde to prostor snese. Vhodné jsou podhledy s bodovými světly nebo LED pásky, které můžete natáhnout úplně všude, protože se dají i ohnout. Vsaďte na teplé bílé světlo.
Lesk dlažby a zrcadel
Lesklé plochy prostor vždy opticky zvětší, proto vsaďte na vše, co se blýská. Pokud dáváte přednost obkladům s matným povrchem, zvolte každopádně světlý odstín a obdélníkový tvar. Dlažba položená ve směru užšího rozměru koupelny plochu opticky zvětšuje.
I do té nejmenší koupelny pověste velké zrcadlo. Nebo spíš hlavně do nich, zrcadlo je pro pomyslné zvětšení prostoru ten nejvhodnější prvek.
Nad vybavením přemýšlejte
Když si pořídíte nábytek s menší hloubkou, za to vysoký. Uložíte si stejně všechno, co potřebujete, ale získáte víc prostoru. Také tvar vany či umývadla může ovlivnit vnímání prostoru v koupelně: vana zúžená v části pro nohy, dlouhé úzké umývadlo, nebo naopak menší do rohu, nad tím vším se zamyslete při zařizování malé koupelny.
Ne vždy je ale rohová varianta ta nejlepší, ani obětovat vanu ve prospěch prostoru není vždycky nutné. Zkuste kombinaci vany se sprchovým koutem a budete mít oboje – vanu i místo v koupelně.