S koncem léta končí také hlavní sezóna na zahrádkách. Všechno, co se na jaře zasadilo už vydalo nebo stále ještě vydává své plody, nic nového už ale většinou neroste. To ale neznamená, že až do jara musí zůstat záhonky prázdné, některé druhy zeleniny můžete vysít i teď, s blížícím se podzimem.
Jsou odrůdy některých zelenin, které se dají sít i několikrát. A pak jsou ozimy, tedy takové plodiny, které na podzim vyklíčí a přezimují ve vegetativním stavu. Ať už vás láká možnost vlastní čerstvé zeleniny i na podzim, nebo myslíte na brzkou jarní sklizeň, tady jsou tipy na čtyři druhy zeleniny, které můžete vysít i koncem léta.
Ředkvičky
Vegetační doba ředkviček je velmi krátká, pohybuje se okolo 30 až 40 dny, proto pokud ředkvičky vysejete teď, čeká vás za měsíc ještě jedna letošní úroda. V srpnu je stále teplé počasí a tak můžete zůstat u letních či celoročních odrůd, dají se také použít podzimní nebo jarní odrůdy.
Salát
Zimní salát je další možností pro pozdní výsev a to dokonce až do začátku října. Salát přezimuje a na jaře můžete velmi brzy sklízet žlutozelené rané hlávky. Salátům vyhovuje chladnější teplota a tak se nemusíte bát, že by se vám úroda salátů nevyvedla. Jedinou hrozbou jsou holomrazy, před kterými musíte salát uchránit.
Špenát
Pro brzkou jarní sklizeň si můžete v srpnu zasadit některou z odrůd špenátu, který snadno přezimuje. K takovým patří například Matador, Monores, Laska nebo třeba Winter Riesen. Stejně jako salát, je i špenát potřeba chránit před holomrazy.
Černý kořen
Černý kořen je v Česku téměř zapomenutá zelenina, která má velký vliv na zdraví člověka. Navíc je odolná proti mrazu a tak ho klidně můžete ho ještě v srpnu. Černý kořen je na pěstování celkem nenáročný. Pouze při sklizni je potřeba počínat si opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů, které jsou velmi křehké.